Bílkoviny v krmivu: jak se měří jejich kvalita?

Bílkoviny jsou nezbytnou součástí krmiva pro psy a kočky - jsou základními stavebními látkami pro růst, regeneraci a látkovou výměnu. Skládají se z aminokyselin, které se dělí na neesenciální a esenciální. První zmíněné si tělo dokáže vytvořit, druhé nikoliv. Z 20 aminokyselin si jich pes nedovede vytvořit 10, kočka 11. A právě tyto esenciální aminokyseliny musí domácí mazlíček získat z krmiva.

Při nedostatku bílkovin zvíře onemocnění

Dlouhodobý nedostatek bílkovin v krmivu vede k těžkým onemocněním. Například nedostatek aminokyseliny taurinu může způsobit onemocnění srdce a poruchy vidění u koček, absence glutaminu vede ke gastrointestinálním problémům a nedostatek metioninu k vypadávání srsti u psů i koček.

Kolik bílkovin by mělo krmivo obsahovat?

Bílkoviny se nachází v živočišných produktech, jako je maso, ryby, mléčné výrobky, vejce a také v některých rostlinných produktech, jako jsou obiloviny, čočka či třeba sója. Krmiva pro psy by měla obsahovat 20-30 % bílkovin, dle věku psa. Kočky potřebují bílkovin více, 30-40 %.

Co to je biologická hodnota bílkovin?

Základním měřítkem kvality je biologická hodnota bílkovin (BV) která stanovuje, kolik gramů tělesných bílkovin může být vytvořeno ze 100 gramů proteinu ve stravě. Jinými slovy, není bílkovina jako bílkovina a proto k jejímu ohodnocení slouží speciální výpočet kvality proteinů s ohledem na koncentraci esenciálních aminokyselin. Bílkoviny musí obsahovat aminokyseliny ve stejném poměru jako v tělesných tkáních. Pokud je jejich koncentrace nižší nebo jsou ve špatném poměru, pak je nízká i biologická hodnota.

Které potraviny mají nejvyšší biologickou hodnotu?

Plnohodnotnější bílkoviny jsou živočišného původu, rostlinné bílkoviny neobsahují adekvátní množství některých aminokyselin, jako je lysin u obilovin a metionin u luštěnin. Hodnocení se odvíjí od vejce - vaječný protein má maximální biologickou hodnotu 100, protože obsahuje všechny esenciální aminokyseliny ve stejném poměru jako tělesné tkáně. Naproti tomu pšenice má pouze 49, fazole 34.  

Velmi vysokou biologickou hodnotu mají kuřecí proteiny - 79. Většina prémiových produktů Husse Super proto obsahuje drůbeží maso a vejce, které jsou zdroji bílkovin s vysokou biologickou hodnotou a dodají vašemu domácímu mazlíčkovi všechny potřebné aminokyseliny pro zdravý život. 

Scroll