Jak správně krmit starší psy (seniory) velkých a obřích plemen s alergií

Starší psi jsou méně aktivní, využívají více odpočinku a jejich metabolismus se zpomaluje. U staršího psa klesá potřeba energie a naopak stoupá potřeba minerálních látek a vitamínů. Pro psy seniory s již potvrzenou nebo pravděpodobnou alergií je vhodné podávat granule vyrobené z vysoce stravitelných přísad.

Jaké krmivo proti alergiím?

Stejně tak jako lidé, tak i psi často trpí různými druhy alergií. Dle průzkumu právě alergie u psů patří k nejčastějším důvodům k návštěvě veterináře. Hypoalergenní krmiva jsou vhodná pro psy, kteří trpí alergií na některou ze složek potravy. Zhruba jedna třetina psů trpí alergií na krmivo. Je to způsobeno přidáváním nejrůznějších konzervantů, barviv a aditiv do krmiva. Hodně psů je také alergických na mléčné výrobky a hovězí a vepřové maso, lepek, občas se také objevují psi, kteří mají alergii na drůbež nebo ryby, vejce a obiloviny.

Nejméně alergizující bílkovinou je jehněčí, losos nebo zvěřina. Potravní alergií velmi často způsobuje kuřecí, hovězí, vepřová bílkovina nebo také obiloviny obsažené v granulích. Hlavní příznaky alergie na krmivo u psa jsou zvracení, průjmy, hubnutí, svědění, kožní vyrážky, lupy a záněty. Občas se může vyskytnout alergické astma.

Pokud problémy neodeznívají je nutno potíže diagnostikovat a léčit a vyhledat veterinárního lékaře.

Co by mělo obsahovat krmivo pro vašeho psa:

- Jehněčí jako zdroj masa.
- Rýže jako jediná obilovina: vysoká stravitelnost, neobsahuje lepek.
- Frukto-oligosacharidy stimulující zdravou střevní flóru.
- Lecitin pro lepší trávení tuků.
- Řepné řízky nebo řepná vlákna na podporu zdravé činnosti střev.

Posílení imunitního systému

- Aksamitový extrakt, extrakt z hroznových jader a vitamíny A a E, které podporují imunitní systém.
- Beta-karoten jako antioxidant posilující přirozenou imunitu
- Správné vyvážení Omega 3 a Omega 6 mastných kyselin pro optimální zdraví a kondici.

Zpomalení procesu stárnutí

- Taurin příznivě působí na funkci srdce a je důležitou součástí výživy starších psů.
- Vitamíny A, C, E a extrakt z hroznových jader - vitamín C je jeden z nejdůležitějších přírodních antioxidantů, kombinace vitamínů A, C, E a extraktu z hroznových jader má vliv na posílení přirozené imunity psů a zpomaluje proces stárnutí buněk.
- Vápník a fosfor v podobném poměru jako mateřské mléko pro správný vývoj kostí a zubů.
- Vitamín D, který zvyšuje vstřebávání vápníku a fosforu.

Prevence kloubních obtíží

V krmivu pro psy velkých a obřích plemen by měly být obsaženy látky chondroitin a glukosamin pro udržení zdravých kloubů, poněvadž kvůli větší hmotnosti těchto psů, dochází i k větší zátěži na klouby. Přísady používané do krmiv působí jako ochrana kloubní chrupavky a pomáhají psům udržet si pohyblivost a celkové zdraví. Je dobré podávat doplňky stravy, ideálně když tyto látky již granule obsahují.
- Mušle zelenoústé jsou přirozeným zdrojem glukosaminu a chondroitinu, které jsou součástí kloubních chrupavek. Jejich nedostatek často způsobuje ztížený pohyb a ohebnost kloubů.

Scroll