Jak správně krmit štěňata, březí a kojící feny velkých a obřích plemen

Každé štěně bez ohledu na rasu potřebuje kvalitní krmivo, nebo v období růstu štěněte se rozhoduje, jak bude vypadat pes po zbytek svého života. Správným krmením štěněte tedy můžete ovlivnit stav chrupu, kvalitu srsti, sílu drápů, zdraví kostí a kloubů pro celý psí život. Štěňata velkých plemen potřebují nižší procento bílkovin než malá plemena. Poměr minerálů, tuků a uhlohydrátů je srovnatelný. Vývoj a dospívání je totiž u velkých psů pomalejší, velký pes dospělosti dosáhne asi ve třech letech. I zde však platí alespoň do dospělosti psa podávat co nejkvalitnější krmivo. V průběhu březosti a kojení štěňat je doporučené krmit stravou pro štěňata i fenu a v závěrečném období domácího pobytu, kdy se štěňata učí přecházet na pevnou stravu, používat stejné krmivo pro fenu i štěňata. Je dobré mít na paměti, že správným výběrem granulí dávám štěněti základ pro jeho další vývoj a růst. Do budoucna tak lze předejít zdravotním problémům.

Co by mělo obsahovat krmivo pro vašeho psa:

Štěňata potřebují téměř dvakrát tolik energie a výživy než dospělí psi - minimálně do šestého měsíce má štěně dvakrát vyšší energetický výdej než dospělý pes.

Složky krmiva s vysokým energetickým obsahem:

- Vysoce kvalitní, lehce stravitelné složky jako kuřecí maso, ryba, vejce a rýže.
- Vysoký obsah tuku pro pokrytí energetické potřeby.

Výživa pro správný růst kloubů

Velmi častým problém jsou u štěňat velkých plemen klouby. Pes krmený nevhodnými granulemi rychle roste a nadměrně tak klouby zatěžuje již od raného věku. Je dobré proto co nejdříve podávat doplňky stravy, ideálně když tyto látky již granule obsahují. Chondroitin a glukosamin - mušle zelenoústé jsou přirozeným zdrojem glukosamin a chondroitinu, které jsou součástí kloubních chrupavek. Jejich nedostatek často způsobuje ztížený pohyb a ohebnost kloubů.

Minerály pro dobrý vývoj kostí a zubů

- Vápník a fosfor v podobném poměru jako mateřské mléko pro správný vývoj kostí a zubů.
- Vitamín D pro zvýšení vstřebávání vápníku a fosforu.

Podpora zdravého zažívání

- Fructo-oligosacharidy a kvasnice podporující střevní mikroflóru a snižující riziko vzniku průjmu.
- Řepnou vlákninu podporující střevní aktivitu. Zlepšuje strukturu stolice.
- Lecitin zvyšující trávení tuků.

Posílení imunitního systému

- Vitamíny A a E, které posilují imunitní systém.
- Beta-karoten jako antioxidant posilující přirozenou imunitu.
- Optimální obsah Omega – 3 a Omega – 6 mastných kyselin snižujících záněty a posilující imunitu, zabezpečující zdravou kůži a srsti.

Scroll