Nevíte, jaké krmivo pro svého mazlíčka vybrat – odpovězte na pár jednoduchých otázek a řiďte se našimi doporučeními >>

Playtime and learning with a kitten

KittenFun

Playtime for a cat is not just a way of spending their free time. During play, kittens have a chance to develop their motor skills and they learn how to socialise with people and other animals. Playtime is a perfect opportunity for strengthening your bond. Never underestimate the importance of playtime in your kitten’s development and every day spend some time playing with your furry friend, as well as teaching basic skills. Positive reinforcement training is easily the best way to teach kittens anything you need, from how to scratch their scratchers to how to use the litterbox. Praise your kitten for properly executed actions or commands and be patient. It’s vital to start teaching your kitten the very first day at your cat’s new home.

How to raise a cat well?

Cats are individualists of the animal world. Flies go their own way, are independent, which can make them seem disobedient. Raising a cat is not as simple as it is with a dog, especially if you approach your cat in a similar way. A cat can be taught many things, but it takes time, patience and understanding. Are you wondering how to raise your cat well? We have a short guide for you!

Litter training

Using the litterbox is the first skill your kitten has to master. Cats are very clean pets and their instinct to bury their faeces is very strong - wild cats do it, to mask their smell. Most cats from breeders or shelters shouldn’t have too much trouble getting used to a new litter box, as most of the time kittens are already trained. In the beginning, try to avoid strongly scented litter - cats have very sensitive noses and intense scents can discourage a kitten from using a litter box. Once you bring your kitten home, immediately show him where is the litter box, you can even gently place the kitten inside. If your kitten uses the litter box, praise him for doing so and offer a reward, preferably a tasty treat. Kitten usually have to use the litter box after a meal or a nap - at first, you can carry your kitten to the litter box when he finishes his food or wakes up. Always praise and reward a kitten for using the litter box. 

Understanding cat’s language

Cats have a whole plethora of verbal and non-verbal signs they use to communicate with their humans. Cats can meow, purr or hiss and all of this is accompanied by complex body language. You can tell your cat’s mood by observing the position of the ears as well as the tail. Observe how your cat reacts to the surroundings and your behaviour to understand when he is interested and when he’s scared. Remember that you’re not alone in this learning process. Your cat, just like yourself, is trying to understand you and make connections between your tone of voice and your mood. 

Kitten alone at home

Separated from their siblings and parents kittens find the most comfort in the companion of their new families. Unfortunately, you cannot constantly be at home with your kitten, so you need to get your kitten accustomed and comfortable with staying alone when you need to go to work or grab some groceries. If you have to leave your kitten, start easing him in with short absences where you don’t go too far - even leaving the room will do. Slowly, try to gradually extend the time you’re absent. Leave the house naturally, don’t make a scene of it. You can play with your kitten before you leave, to help him use up some of the energy. A tired kitten will most likely just go to sleep once you leave the house. You can leave out your cat’s favourite toys or even turn on a radio or a TV as an added distraction and something that can grab your cat’s attention. 

Teaching to use scratcher

Scratching is a natural behaviour for a cat and it’s not something you can stop your cat from doing. Scratching allows your cat to stretch the muscles in his body as well as clean its claws. Cat’s claws tend to grow rather quickly and the outer layer has to be shed. With the help of a scratcher cat can keep the claws in the best shape possible. Every cat has individual preferences when it comes to the type, shape and material used on a scratcher. To encourage your cat to use the scratcher use catnip or a toy. If you see your cat trying to scratch furniture shift his attention by offering him the scratcher instead. 

Recommended for fun with your kitten:

Opus Farm | Bezlepkové granulované krmivo pro pro psy s citlivým trávením a alergiemi

Opus Farm obsahuje kuřecí maso a brambory a je vhodné i pro psy s citlivým trávením, kožními problémy a alergiemi. Obsahuje suroviny nejvyšší kvality. Bez barviv, konzervantů, lepků a obilovin.
grain_free
Bez obilovin
mono_protein
Jediný zdroj živočišných bílkovin
Velikost plemene: Všechny velikosti psů
Bílkoviny: 38.0% (84% Živočisné bílkoviny z celkového obsahu bílkovin)
Obsah tuku: 20.0%
Podívejte se

Opus Lynx | Bezlepkové granulované krmivo pro dospělé kočky

Opus Lynx obsahuje kuře a brambory a je kompletní krmivo pro kočky. Bezobilninová receptura bohatá na živočišné bílkoviny inspirovaná potravou divokých koček. Vhodné pro kočky, jejichž majitelé upřednostňují bezobilné receptury.
grain_free
Bez obilovin
gluten_free
Bez lepku
Bílkoviny: 40.0% (90% Živočisné bílkoviny z celkového obsahu bílkovin)
Obsah tuku: 20.0%
Podívejte se

Kitten socialisation

Cats are territorial creatures and can act aggressively towards new visitors, especially cats and new pets. Proper socialisation is an important step in a cat’s development. It is advised to begin the socialisation process sometime between the 3rd and 12th week of your cat’s life. If you plan on bringing home another pet, remember that both pets need time to get used to a company. At first give each pet their own, safe space. With time allow the cats/pets to get to know each other, first through smell. Never try to speed up this process! 

Time to play

Playing for a cat is not only a form of spending free time. While playing, kittens have a chance to develop their motor skills and learn how to function properly in social relations. Playing is also a great opportunity to bond with your pet. Don't underestimate the role of play and devote some time to it every day, as well as to study. Positive Reinforcement Training is the best way to teach your cat the necessary skills, such as using a scratching post or a litter box. Praise your kitten for correctly followed instructions and be patient. It is important that you start the learning process with your kitten on the first day in your new home.

It may still be useful:

Bestseller

Exclusive Sterilised, 2 kg | Granulované krmivo pro sterilizované, kastrované a méně aktivní kočky

S nižším obsahem tuku pomáhá omezit nadměrný nárůst hmotnosti

329,00 Kč

Exclusive Light, 2 kg | Granulované krmivo pro méně aktivní, starší a obézní kočky

Snižuje pH moči a poskytuje nízký obsah hořčíku v krmivu. Nižší obsah tuku pro optimální regulaci hmotnosti

329,00 Kč

Husse šťastní mazlíčci!

 

Radek Koňařík

Jsme moc spokojeni. Naše britská číča je od té doby co ji krmíme granulemi Husse vitálnější a má hezčí srst. Je prostě znát, že to není nacpané obilninami. Super je i to, že to nemusím nikde shánět a tahat domů, pán nám to vozí až do bytu!

Jiří Macek

Jsem maximálně spokojený. Zavolám a granule mám ten den doma a k tomu super cena za odběr. A i nějaké dárečky dostávám. Když jsme měli štěňata tak jsme dostali startovací balíčky ve kterých bylo plno úžasných věcí. Jako chovatel Border a Parson teriérů můžu jen doporučit.

Jsme oceněni

Přidejte se k nám!

Měj flexibilní pracovní dobu a vydělávej díky vlastnímu byznysu!

Pracuj s námi

Husse – Švédské krmivo pro psy, kočky a koně

Husse je švédský výrobce krmiv pro psy, kočky a koně s více než 30 letou zkušeností na trhu. Hlavním cílem společnosti Husse je podpora zdravého životního stylu domácích zvířat. Veškerá krmiva, pamlsky a doplňky Husse jsou vyrobeny pouze z nejkvalitnějších a pečlivě vybraných surovin. Všechny produkty se vyrábí podle tradičních skandinávských receptur a výrobní linky podléhají trvalé veterinární kontrole. Kromě kvality produktů Husse to rovněž zahrnuje i kvalitu služeb.

Distributoři společnosti Husse jsou důkladně proškoleni v oblasti výživy zvířat a rádi Vám pomohou s výběrem správné stravy pro Vašeho psa, kočku nebo koně.

Výrobky Husse nehledejte v tradiční prodejní síti – dodáváme je přímo z továrny zákazníkovi, takže můžeme nabídnout výrobky nejvyšší kvality za konkurenceschopné ceny. Krmivo Husse lze vždy objednat s dodáním až k Vám domů.

Vše, co potřebujete pro svého mazlíčka, najdete na jednom místě

V nabídce společnosti Husse najdete vše, co Váš mazlíček potřebuje. Naše suché krmivo pro psy a kočky je skvělým základem jejich stravy – je přizpůsobená jejich potřebám, velikostí plemena i životní fázi.

Máte psa nebo kočku se speciálními nutričními potřebami? Vyvinuli jsme i krmiva pro speciální potřeby mazlíčků, jako je citlivé zažívací ústrojí nebo alergie na potraviny. V nabídce máme i speciální krmiva pro mazlíčky po kastraci nebo se sklonem k nadváze.

Hledáte hračky pro psy a kočky? Hračky Husse jsou vyrobeny z nejkvalitnějších materiálů, jsou odolné a poskytnou Vašemu mazlíčku hodiny kvalitní zábavy.

Zdravou a přirozenou stravu svého psa, kočky nebo koně můžete zpestřit chutnými pochoutkami. Pochoutky pro psy, kočky a koně jsou chutným doplňkem jejich stravy a velkou odměnou během tréninku.

Hodily by se Vám produkty určené k péči o Vašeho mazlíčka? Nabízíme i šampony, ošetřující kosmetiku, oleje a krémy, se kterými se postaráte o krásný a zdravý vzhled Vašeho psa, kočky nebo koně.