Krmivo pro psy velkých a obřích plemen trpící průjmem

Častěji se opakující průjmy bez vážnějších klinických příznaků způsobují mnoha majitelům psů starosti. Zdravý pes by totiž měl mít chuť k žrádlu a formovaný trus. Průjmové onemocnění jako takové může způsobit řada závažných onemocnění, například virových, postihujících trávicí trakt, která jsou však ve většině případů doprovázena dalšími příznaky, jako je apatie, nechuť k žrádlu, dehydratace a další. Občasné a střídavé průjmy mohou být způsobeny také vnitřními parazity.

Průjmy bez závažných celkových klinických příznaků jsou však často způsobeny tzv. dietními chybami, tedy změnami, často náhlými, v krmné dávce a to jak v jejím složení, tak i množství. Příčinou mohou být i alergie a přecitlivělost na různé složky krmné dávky, známe například alergie na hovězí maso, pšeničný lepek či mléčné produkty.

Častou dietní chybou, způsobující průjmová onemocnění je podání nadměrného množství tuku, ať již tepelně opracovaného (tuky z pečení či smažení) či syrového (například sádlo).

Průjmem může pes reagovat na požití nevhodného krmiva zejména v případě, kdy psovi s nízkými živinovými požadavky (pes s omezenými možnostmi pohybu) je podáno koncentrované krmivo, určené pro psy s velkou pracovní zátěží. Krmivo obsahuje většinou vyšší podíl tuku, což může vyvolat průjem. Pokud problémy neodeznívají je nutno potíže diagnostikovat a léčit a vyhledat veterinárního lékaře.

Ochrana zažívacího ústrojí

Krmivo by mělo obsahovat frukto-oligosacharidy a kvasnice, které podporují rozvoj „dobrých“ bakterií v zažívacím ústrojí a snižují riziko vzniku průjmu.

Nejméně alergizující bílkovinou je jehněčí, losos nebo zvěřina. Potravní alergií velmi často způsobuje kuřecí, hovězí, vepřová bílkovina nebo také obiloviny obsažené v granulích.

Co by mělo obsahovat krmivo pro vašeho psa:

- Jehněčí jako zdroj masa.
- Rýže jako jediná obilovina: vysoká stravitelnost, neobsahuje lepek.
- Frukto-oligosacharidy stimulující zdravou střevní flóru.
- Lecitin pro lepší trávení tuků.
- Řepná vlákna podporující zdravé zažívání.

Posílení imunitního systému

- Aksamitový extrakt, extrakt z hroznových jader a vitamíny A a E, které podporují imunitní systém.
- Beta-karoten jako antioxidant posilující přirozenou imunitu
- Správné vyvážení Omega 3 a Omega 6 mastných kyselin pro optimální zdraví a kondici.

Minerály posilující vývoj kostí a zubů

- Vápník a fosfor v optimálním poměru pro posílení zubů a kostí
- Vitamín D zvyšující vstřebávání vápníku a fosforu.

Prevence kloubních obtíží

V krmivu pro psy velkých a obřích plemen by měly být obsaženy látky chondroitin a glukosamin pro udržení zdravých kloubů, poněvadž kvůli větší hmotnosti těchto psů, dochází i k větší zátěži na klouby. Přísady používané do krmiv působí jako ochrana kloubní chrupavky a pomáhají psům udržet si pohyblivost a celkové zdraví. Je dobré podávat doplňky stravy, ideálně když tyto látky již granule obsahují.
- Mušle zelenoústé jsou přirozeným zdrojem glukosaminu a chondroitinu, které jsou součástí kloubních chrupavek. Jejich nedostatek často způsobuje ztížený pohyb a ohebnost kloubů.

Scroll